Dijital Cüzdan Nedir?

Dijital cüzdanlar, paranızı saklamanın ve çevrimdışı ödeme yapmanın bir yoludur. Dijital cüzdanlar, fiziksel şubesi olan bir bankada banka hesabı gerektirmez. Bunun yerine, paranızı yalnızca çevrimiçi bir bankaya yatırabilirsiniz.

Kurumsal bir dijital cüzdanla, kuruluşunuz genelinde kartlarla ileri geri gitmeniz gerekmez. Bu, alıcıların ve perakendecilerin veya satıcıların artık bir karttan geçmesi gerekmediği anlamına gelir, sadece telefonunuzu tararsınız ve ödeme yapılır.

Mutlaka bir dijital cüzdana ihtiyacınız yoktur. Ancak, kredi ve banka kartlarınızı yanınızda taşımanız gerekmediğinden, satın alımlarınız için uygun bir ödeme yöntemi sağlarlar. Bu aynı zamanda kartın güvenliğini de artırır – yanınızda taşımazsanız kaybetmezsiniz.

Dijital cüzdan, genellikle bir uygulama biçimindeki çevrimiçi bir ödeme aracıdır. Cüzdan, banka ve kredi kartlarının sanal sürümlerini güvenli bir şekilde saklar, böylece kart ayrıntılarını girmeden ve hatta fiziksel bir kart taşımadan ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca, gerekli belgelere her zaman sahip olmanız için dijital biletleri ve e-kuponları orada saklayabilirsiniz.

Dijital cüzdanlar nakit, kart ve banka hesabı ödemelerine kolay, güvenli ve popüler bir alternatiftir. Kolaylığı, kullanım kolaylığı ve çok yönlülüğü nedeniyle dijital cüzdanlar, birçok tüketicinin satış noktasında ve çevrimiçi alışverişlerde ödeme yapmak için tercih edilen yol haline geliyor.

Sanal kredi kartları gibi, dijital cüzdanlar da nakit veya kredi kartına ihtiyaç duymadan çevrimiçi ödemelere izin verir. Dijital cüzdanlar basitlik ve rahatlık sunarak tüketicilere daha hızlı ve daha güvenli işlemler sağlarken işletmelere zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Dijital Cüzdan Nasıl Çalışır?

Bir tanımlayıcı (e-posta veya telefon numarası) ve bir şifre içeren bir üçüncü taraf kuruluşta (banka, servis sağlayıcı vb.) bir hesap açarsınız.

Kaydolduğunuzda, kişisel bilgilerinizin yanı sıra ödeme verilerinizi (banka kartınızın on altı haneli numarası, son kullanma tarihi ve kriptogram gibi) bu kuruluşla bir cüzdanda saklarsınız. Bilgi kaydedilir.

Sonuç olarak, bu ödeme yöntemini kabul eden bir satıcı sitesinde alışveriş yaptığınızda artık banka bilgilerinizi girmenize gerek kalmıyor.

İşlemler, bir bağlantı tanımlayıcısı veya bir e-posta adresinin yanı sıra bazen gizli bir kodla ilişkilendirilen bir şifre girilerek tamamlanır; bu, satın alımlarınızın ödemesini doğrulamanıza olanak tanır. Banka verileriniz satıcının sitesine iletilmediğinden, banka verileriniz daha az dolaştığından dolandırıcılık riski teorik olarak azalır.

Bazı elektronik cüzdanlar, birden fazla ödeme kartını, bağlılık kartını vb. birleştirmenize olanak tanır.

Dijital Cüzdan, banka ve kredi kartlarının sanal sürümlerini güvenli bir şekilde saklar, böylece kart ayrıntılarını girmeden ve hatta fiziksel bir kart taşımadan ödeme yapabilirsiniz.

Dijital Cüzdanın Faydaları

Mobil cüzdan kullanımı, son yıllarda, saygıdeğer banka kartını tahttan indirmeden çarpıcı biçimde arttı. Avantajlar ise sayısızdır: işleminizi doğrulamak için artık banka bilgilerinizi tek tek girmenize gerek yoktur. Ayrıca, birine para göndermek istiyorsanız, artık alıcının banka bilgilerini kaydetmeniz ve doğrulamanız gerekmez. 

Bu nedenle, bankanın çevrimiçi alanınızda yeni bir hesap kaydını doğrulaması için en az 48 saat beklemek yerine hemen bir transfer yapmanızı sağladığı için önemli bir zaman tasarrufu sağlar. Bazı elektronik cüzdanlar, kişisel alanınıza birden fazla banka hesabını veya kredi kartını bağlamanıza bile izin verir; satın alma sırasında yapmanız gereken tek şey size en uygun seçeneği seçmek. Dijital cüzdan kullandığınızda, örneğin markete gitmeden önce nakit getirmeyi düşünmek zorunda kalmazsınız.

Çevrimiçi cüzdan ayrıca işlemleri daha güvenli hale getirir: artık banka kartı numaranızı girmediğiniz için, kişisel verilerinizin dolandırıcılık veya hacklenmesi riski azalır. Ancak kredi kartından farklı olarak tüm web sitelerinde kullanılamaz. Sonuç olarak, kullanımları daha kısıtlıdır ve belirli bir miktarla sınırlandırılabilir.

Dijital cüzdan ile işleminizi doğrulamak için artık banka bilgilerinizi tek tek girmenize gerek yoktur

E-Cüzdanınızla Çevrimiçi Olarak Nasıl Ödeme Yaparsınız?

Çevrimiçi bir cüzdanla ödeme yapmak basit bir işlemdir. Sizin için en iyi e-cüzdanı seçin ve ardından bir hesap oluşturun. Dijital cüzdan, hesabınızı kredi kartınıza veya banka hesabınıza bağlamanızı ister; bu bilgiler doğrulandıktan sonra, çevrimiçi işlemleri tamamlamak için artık bu bilgileri girmenize gerek kalmayacak. Diğer e-cüzdanlar, onlara banka hesabıymış gibi para aktarmanızı ve ilerledikçe para yatırmanızı gerektirebilir; Kayıt olurken şartları sorgulayın.

Dijital cüzdanınız hazır olduğunda web sitesine gidin ve satın alma işleminizi yapın. Ödemenizi onaylarken “elektronik cüzdan”ı seçin ve ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. İşte bu kadar basit! Daha sonra işlemi doğrulamanız istenecektir. Daha sonraki alışverişleriniz için bu işlemi tekrarlamanız yeterli olacaktır. Dijital cüzdan ile banka detaylarınız veya ödeme kontrolünüz artık iletişim kurmanıza gerek yok.

All bank accounts on one screen!

Banka entegrasyonuna ilişkin sağladığımız çözümler ile tüm banka ve hesap hareketlerinizi tek ekran üzerinden anlık görüntüleyebilirsiniz.