Mobil Bankacılık Nedir? Online Bankacılıktan Farkı Nedir?

Bir mobil bankanın gerçek faydalarını merak ediyorsanız ve bu çözümü henüz benimsemediyseniz, bu makale tam size göre. Daha net anlayabilmeniz ve mümkün olan en doğru kararı verebilmeniz için bu blogda mobil bankacılığın faydaları hakkında bilgilere de yer verdik. 

İşte tüm bilgiler…

Mobil Bankacılık Nedir?

Öncelikle akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla erişilen ve yönetilen bankacılık hizmetleri sunan bir şirket, mobil banka olarak bilinir. Başlangıçta, bu mobil uygulamalar, geleneksel web sitelerinin kurulumunu ve okunmasını taşınabilir cihazlara uyarlamak için kullanıldı. Günlük görevler için mobil cihazların artan yaygınlığı, bankacılık da dahil olmak üzere çoğu sektörde uygulamalara olan ilgiyi artırdı.

Bir mobil banka, banka müşterilerinin mobilitesindeki artışa paraleldir çünkü tekliflere erişebilir ve paralarını daha kolay yönetebilirler. Mobil bankalar, ücretsiz veya ucuz bir banka kartının alınmasıyla birleştirerek ve müşteri deneyimini geliştirmek için bir dizi son teknoloji hizmeti sunarak bir banka hesabı açmayı pratik olarak anında yapar.

Bir mobil bankacılık uygulamasının özellikleri nelerdir? 

Mobil bankalar, nakit giriş ve çıkışlarının görselleştirilmesine zaten izin veren geleneksel hizmetlere ek olarak, müşterileri için kullanıcı deneyimini geliştirmek istedi. Hem geleneksel bankaların hem de çevrimiçi bankaların daha sonra taklit ettiği çığır açan işlevlerden bazıları şunlardır:

 • Hesabın cari bakiyesi: Bildirimler sayesinde, alışverişinizi tamamlamak için cari hesabınızda ne kadar para kaldığını her zaman bilirsiniz.
 • Maliyetlerinizin kategorilere bölünmesi: Harcamalarınızın niteliğini çeşitli bütçe kalemleriyle (konut, yemek, tatiller vb.), özellikle bunların temsil ettiği mali yük ile ilgili olarak görebilirsiniz.
 • Banka kartı otomatik bloke ve kilit açma: Banka kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda anında bloke edebilirsiniz.
 • Para çekme ve ödeme kısıtlamalarınızı değiştirmek: Bu tavanlar, siz tatildeyken ortaya çıkanlar gibi beklenmeyen maliyetlerin ortaya çıkmasına yanıt olarak ayarlanabilir.
 • SMS ile anında transfer: Bu tür bir işlemi gerçekleştirmek için artık bir IBAN gerekli değildir.

Mobil bankalar, ücretsiz veya ucuz bir banka kartının alınmasıyla birleştirerek ve müşteri deneyimini geliştirmek için bir dizi son teknoloji hizmeti sunarak bir banka hesabı açmayı pratik olarak anında yapar.

Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı Arasındaki Farklar

Çevrimiçi bankalar, esneklik ve çevikliği vurgularken, mobil bankaların sağladığı hizmetlere benzer hizmetler sunar. Aşağıdaki noktalardan fark olarak bahsedebiliriz:

 • Yapı
 • Abonelik hızı
 • Giriş desteği
 • Teklifin kapsamı
 • Fiyatlar

Yapı

Dijital banka ve neobank terimleri, özellikle çevrimiçi bankalarla karşılaştırıldığında, genellikle birbirinin yerine kullanılır. Çevrimiçi bankacılık, gerçek bir geleneksel bankanın bir bölümüdür. Sonuç olarak internet bankacılığı kaliteli hizmet veren teknik bir yapıya sahiptir.

Bankalar, çoğu uygun makamlara bankacılık lisansı için başvurmuş ve almış olsa da, şimdilik ödeme kurumları olarak kalmaktadır. Büyük bankacılık grupları bazı mobil bankaları bile devraldı. Mobil bankalar, güvenli ve çalışır durumda olmak için önce bir bankaya güvenmelidir.

Abonelik Hızı

Müşteriler için tercih edilen ortamın değiştirilmesini tartışırken, bir hesabın çevrimiçi aboneliği için atılacak çeşitli adımları planlamak da çok önemlidir. Çevrimiçi bankalar, öncelikle destekleyici belgeleri toplamaları ve ardından analiz etmeleri gerektiği için müşterilerine kayıt sağlar. Sonuç olarak, mobil bankalar uygulamalarını sadece mobil kullanım için tasarladılar. Öte yandan bir neobank, kullanıcılar için daha basit ve daha hızlı bir yol oluşturur. Bu kurs ayrıca daha az zaman alır, taahhüt gerektirmez ve giriş engeli yoktur.

Giriş Desteği

Çevrimiçi bankalar, çeşitli hizmetlerinin geliştirilmesi için tarihsel olarak internetin demokratikleşmesine büyük ölçüde güvendiler. Sonuç olarak, sahip oldukları arayüz öncelikle masaüstü desteği için tasarlanmıştır. Tamamen dijital bankalar olan Neobank’lar, bilgisayar tabanlı navigasyondan tablet ve akıllı telefon navigasyonuna geçişten yararlanmıştır. Bu, açık bir şekilde şu açılardan yaklaşımda bir değişimi gerektirdi: 

 • Tasarım
 • Ergonomi
 • İçerik biçimleri

Teklifin Kapsamı

Ödeme yapısı söz konusu olduğunda, mobil banka hiçbir koşulda bir bankacılık kurumunun tüm hizmetlerini müşterilerine sunamaz. Bazı bankaların tüketici kredisi veya tasarruf hesabı sunmasına rağmen, neobankalar şu anda banka hesabına odaklanıyor ve bu da kafa karışıklığını artırıyor. Çevrimiçi bankalar, kendileri için kapsamlı bir çevrimiçi teklif sunuyor. İkincisi, geleneksel bankaların hizmet ve ürünleriyle neredeyse aynıdır. 

Fiyatlar

Şimdiye kadar, çevrimiçi bankalar en uygun maliyetli oranları sağlamıştır. Yapısal maliyetleri daha düşük olduğu için (daha az çalışan ve fiziksel ofis yok), yeni müşteriler arama konusunda da oldukça güçlüdür. Ayrıca, çevrimiçi bankaların tasarruf hesaplarında daha yüksek faiz oranları sunduğunu belirtmekte fayda var. Neobank’lar, özellikle kendi ATM ağlarına sahip olmadıkları için, sıklıkla hesap bakım ücretlerinin yanı sıra nakit çekme gibi işlemler için de ücret almaktadırlar.

All bank accounts on one screen!

Banka entegrasyonuna ilişkin sağladığımız çözümler ile tüm banka ve hesap hareketlerinizi tek ekran üzerinden anlık görüntüleyebilirsiniz.