Ödeme Sistemleri Nedir?

E-ticaret ve çevrimiçi mağazaların büyümesi, yalnızca müşteriler için değil, aynı zamanda bu işletmelerin yöneticileri için de gerçek bir probleme yol açmıştır. İnternet satın alımlarına güvenilir ve güvenli çevrimiçi ödeme çözümleri eşlik etmelidir. Ancak, internetin sürekli olarak siber saldırılara ve diğer bilgisayar korsanlıklarına maruz kaldığını biliyoruz. Bu sebeple de ödeme hizmeti sağlayıcılarının veya başka bir deyişle ödeme sistemlerinin ortaya çıktığını biliyoruz. Peki, ödeme sistemleri tam olarak nedir? Anlatıyoruz. 

Ödeme Sistemi veya Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı Nedir?

Ödeme sistemleri (PSP), işletmeleri daha geniş finansal sisteme bağlayan ve çeşitli çevrimiçi ödeme yöntemlerini kabul etmelerine olanak tanıyan üçüncü taraf bir çözümdür.

Ödeme sistemleri veya başka bir ismi ile ödeme hizmeti sağlayıcıları, e-Ticaret ve mTicaret tüccarlarının ve müşterilerinin ödeme işlemlerini tamamlamasına yardımcı olur. Müşterinin ödeme bilgilerini girdiği andan paranın satıcının hesabında geçtiği ana kadar, ödeme hizmeti sağlayıcısı, ödemenin işlenmesini ve işlemin başarıyla tamamlanmasını sağlamak için onlar adına bankalar, kart planları ve ödeme platformları ile çalışır.

Dijital ödeme sistemleri, tüccarlar, müşteriler, bankalar, kart ağları ve ödeme platformları dahil olmak üzere zincirdeki tüm tarafları birbirine bağlar. Bu, işletmeler ve müşterileri için hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme deneyimine katkıda bulunur.

Bir ödeme hizmeti sağlayıcısı, tüm ödeme sürecini denetler:

 • Bir müşteri, bir ürün veya hizmet için çevrimiçi ödeme yapar.
 • Alıcı banka işlem ayrıntılarını alır ve satıcının ödeme almasını sağlamak için veren bankayla (müşteri bankası) para alışverişinde bulunur.
 • İşlem bilgileri daha sonra MasterCard, Visa veya iDEAL gibi bir kredi kartı ağına gönderilir.
 • Bu işlem ayrıntıları, alıcının mali durumu ve 3DS onayı gibi faktörlere dayalı olarak ödemenin onaylanıp onaylanmayacağını belirleyen bankaya iletilir.
 • Kartı veren banka, kararını, alıcı bankaya ileten kredi kartı ağına iletir.
 • Ödeme yetkilendirmesinden sonra, kartı veren banka fonları kart ağına aktarır.
 • Kart ağı daha sonra parayı alıcı bankaya aktarır ve bu banka da onları ödeme hizmeti sağlayıcısının tüccar hesabına yatırır.
 • Bundan sonra ödeme hizmeti sağlayıcısı, şirkete ve müşteriye ödemenin tamamlandığını bildirir.
 • Ödeme hizmeti sağlayıcısı, satıcıya alınan fonları öder.

E-ticaret pazarının düzgün işlemesi için bir ödeme hizmeti sağlayıcısına ihtiyaç vardır. Aslında, bir çevrimiçi mağazanın müşterilerine nakitsiz bir online ödeme sistemi sağlamasına izin verilmez. Bu amaçla, aynı zamanda ödeme hizmeti sağlayıcısı olan bir aracıdan geçmelidir. İşlemler, çevrimiçi ödeme hizmetleriyle birlikte PSP tarafından gerçekleştirilebilir. İnternette yaygın olarak kullanılan tüm finansal araçlar, ödeme PSP’nin hizmet sunumuna dahildir: kredi veya banka kartları, PayPal, Bancontact, Postfinance, vb. en yaygın kullanılan ödeme yöntemleri dikkate alınarak her ülkeye özel olarak hazırlanmıştır.

Firmanız için güvenli bir ödeme sistemi kurmanın önemi

Çevrimiçi ödemelerin son beş yılda yaklaşık %80 oranında arttığı düşünülüyor. Bugün, Türk halkının yaklaşık %20’si ürünlerini günlük olarak çevrimiçi satın alıyor.

Sonuç olarak, müşteri kaybetmemek için güvenilir ve güvenli ödeme çözümleri sunmak kritik hale geldi. Bir ödeme hizmeti sağlayıcısı kullanmak, çevrimiçi işinizi büyütmek için bir zorunluluk haline geldi: müşterilerinize güven verir ve para kaybını önler.

Ödeme sistemleri (PSP), işletmeleri daha geniş finansal sisteme bağlayan ve çeşitli çevrimiçi ödeme yöntemlerini kabul etmelerine olanak tanıyan üçüncü taraf bir çözümdür.

Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

PSP’ler, tüm ödeme sürecini baştan sona yönetmek için edinen bankalarla (“ödeme işlemcileri” olarak da anılır) işbirliği yapar. 

 • Bir müşteri kartı veya cihazıyla ödeme yapmaya çalışır.
 • Bu, işlem verilerinin alıcı bankaya gönderildiği bir süreci başlatır.
 • Veriler daha sonra, işlem verilerini müşterinin kartını veren bankaya (“veren banka”) ileten kredi kartı ağına iletilir.
 • Amir banka, hesap bakiyesinin işlemi onaylamak için yeterli olduğunu doğrular ve ardından kararını kredi kartı ağına bildirir.
 • Kredi kartı ağı, PSP’yi bilgilendiren alıcı bankayı bilgilendirir ve PSP, müşteriye ve tüccara sonucu bildirir – işlem onayı veya reddi.

Ödeme sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra, birçok PSP, işlem raporlama, para birimi işleme, çeviri, dolandırıcılık tespiti ve koruması ve güvenlik gibi ek hizmetler sunar.

Ödeme sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra, birçok PSP, işlem raporlama, para birimi işleme, çeviri, dolandırıcılık tespiti ve koruması ve güvenlik gibi ek hizmetler sunar.

Neden Bir Ödeme Sistemi Kullanmalıyım?

 • Müşterilerinizden banka kartları, kredi kartları, mobil cüzdan ödemeleri ve diğerleri gibi çeşitli ödemeleri tek bir ağ geçidi üzerinden kabul etmek için bir ödeme hizmeti sağlayıcısı kullanabilirsiniz. Ödeme hizmeti sağlayıcılarının çoğu, çeşitli para birimlerinde ödemeleri kabul eder ve hem yerel hem de küresel ödeme yöntemleri sunar; bu, onları dünyanın her yerinden müşterilerden ödeme almanın güvenli ve verimli bir yolu haline getirir.

Ödeme Sistemi Kullanmanın Faydaları

 • Ödeme sistemi, tüm ödeme sürecini yönetir. Bu size çok zaman kazandırır çünkü artık ödeme sürecini kendiniz yönetmeniz gerekmez. Tüm veri işleme, PSP ödeme sistemi tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca, geri ödemeler ve iptaller de dahil olmak üzere tüm fon transferlerinden sorumludur.
 • Çevrimiçi ödeme işlemleri hızlı, güvenli ve kullanışlıdır.
 • Ödeme hizmeti sağlayıcıları uygun maliyetlidir ve genellikle tüccarlara rekabetçi fiyatlar sunar.
 • Bir çevrimiçi ödeme sağlayıcısı kullandığınızda, sözleşmeler düzenlemek ve birden fazla çevrimiçi ödeme çözümünü yönetmek zorunda kalmadan zamandan tasarruf edersiniz. Bunun yerine, tek bir sağlayıcı üzerinden kart ödemeleri ve şimdi satın al, sonra öde (BNPL) seçenekleri gibi çeşitli ödeme yöntemlerine doğrudan erişebilirsiniz.
 • Sadece temel bir sözleşmeyle çok çeşitli ödeme seçeneklerine erişiminiz olabilir.
 • Müşteriler, çeşitli çevrimiçi ödeme yöntemleri arasından seçim yaparak onlar için en iyi ödeme yöntemini bulmalarını kolaylaştırır.
 • Ödeme hizmeti sağlayıcıları, işletmeler için idari süreyi azaltır.
 • Ödeme güvenliğinin yanı sıra dolandırıcılık önleme araçları sunar. PSP’ler mükemmel ödeme güvenliği sağlar ve temerrüt riskini azaltır. Ödemenin gecikmesi veya yapılmaması durumunda, en iyi PSP’ler yasal işlemleri başlatmanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, yenilikçi dolandırıcılık kontrol araçları sağlayarak size gönül rahatlığı sağlamalıdırlar.
 • Uygun maliyetli güvenlik sağlarlar (PCI uyumluluğu gibi).
 • Ödeme hizmeti sağlayıcıları da herhangi bir dolandırıcılık vakasını tespit eder.
 • Çeşitli para birimlerinde küresel ödemeleri kabul eder.

Farklı Ödeme Sistemleri Var Mıdır?

Evet, iki farklı ödeme sistemi bulunmaktadır;

1- Tahsilat Ödeme Sistemi

Tahsilat ödeme sistemi, adından da anlaşılacağı gibi, çeşitli ödeme markalarından ve alıcı bankalardan gelen tüm çevrimiçi geliri toplar ve tek bir ödeme olarak satıcıya iletir. Satıcının bu modelle yalnızca bir sözleşmesi, bir iletişim noktası ve bir ödeme ortağı vardır – PSP. CCV, bu modele yetki veren tüm markalar için bir PSP tahsilatıdır

2- Geçiş Yapan Ödeme Sistemi

Öte yandan, geçiş yapan bir PSP, işlemin yalnızca teknik tarafını ele alır. Bu, tüccarın belirli bir alıcı banka ile bir anlaşma yapması gerektiği anlamına gelir ve bu banka daha sonra çevrimiçi satışların gelirlerini ödeyecektir. Bu durum birden fazla temas noktası oluşturur ve satıcı için süreci karmaşıklaştırır.

Bir Ödeme Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Önce ödemeniz gereken oranları ve ödeme yöntemini belirleyin.
 2. En yüksek teknolojik kullanım kolaylığına sahip olanı seçin, böylece bundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
 3. Tüm özelliklerini ve koşullarını inceleyin. Sağladığı garantileri ve güvenebileceğiniz ödeme ağ geçitlerini anlamanız çok önemlidir.
 4. Ödeme hizmeti sağlayıcısının itibarı hakkında bilgi edinmek için diğer müşterilerin yorumlarını okuyun. Sağladıkları değerlendirme, operasyonunun etkinliğinin daha net bir resmini sağlayacaktır.
 5. Paranızın korunması ve olası komplikasyonların etkin bir şekilde çözülmesi kritik öneme sahip olduğundan, ticari işlemlerinizde daha fazla güvenlik talep edin.

Bir Ödeme Sistemi Hangi Hizmetleri Sunar?

 1. Ödeme hizmeti sağlayıcıları veya bir ödeme sistemi, işletmelerin yalnızca kart ve banka ödemelerini kabul etmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hem müşteriler hem de tüccarlar için ödeme deneyimini iyileştirebilecek çeşitli başka hizmetler de sağlar.

  Peki, ödeme sistemleri bankacılık işlemlerinin yanı sıra ne yapar?

  Güvenlik: Birçok ödeme sistemi, PSP ödemeleri için yüksek düzeyde güvenlik sağlar. İşletmeler, PCI DSS’ye bağlı kalarak müşterilerinin finansal verilerinin güvenliğini sağlayabilir.

  Para birimi işleme: Birçok PSP, birden fazla para birimini kabul ederek sınır ötesi ödemeleri de kolaylaştırır. Bu, kendisini küresel pazarda kurmak isteyen herhangi bir şirket için gerekli bir hizmettir.

  İşlem raporlama: Ek olarak, birçok ödeme hizmeti sağlayıcısı, işlemlerin mutabakatını kolaylaştıran işlem raporlama özellikleri sağlayacaktır. Bazı sağlayıcılar gerçek zamanlı raporlar sunsa da, çoğu durumda bu aylık raporlar olacaktır.

Tüm banka hesapları tek ekranda!

Banka entegrasyonuna ilişkin sağladığımız çözümler ile tüm banka ve hesap hareketlerinizi tek ekran üzerinden anlık görüntüleyebilirsiniz.