Kripto Para Nedir? Hangi Kriptoyu Satın Almalıyım?

Kripto para birimlerini duydunuz ve onlara yatırım yapmakla mı ilgileniyorsunuz? Tam olarak anlamadığınız için kripto paraların nasıl çalıştığı konusunda endişeleriniz mi var?

Kripto para birimleri ve altta yatan blockchain (blok zinciri) teknolojisinin karmaşık görünmesi gayet normaldir ve oldukça da yaygındır. Bu makaleyi, bir kripto para biriminin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında sizi bilgilendirmek için hazırladık.

Kripto Para Nedir?

Blockchain teknolojisi, dijital para birimleri olan kripto para birimleri tarafından işlem güvenliği, şeffaflık ve güvenilirlik sağlamak için kullanılır. Para veya banknotlar gibi, kripto para birimleri gerçek dünyada yani gerçekte mevcut değildir.

Bir merkez bankası veya başka bir finans kurumu bunları denetlemez ve yasal nakit olarak kabul edilmezler. Aslında, söz konusu öğeye olan talebin, bir kripto para biriminin değeri üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Tamamen sanal olan ve onları çıkaran kişiye göre değişen amaçları olan alternatif para birimlerine kripto para birimleri denir. Değiştirilebilirler ve dijital bir cüzdanda saklanabilirler. Tohum cümlesi (seed phrase) olarak bilinen gizli bir kodla güvence altına alınır.

Bu varlıkları sizin adınıza saklayan ve koruyan ticaret platformları gibi aracılar aracılığıyla kripto para birimi elde etmek de mümkündür. Bu tür bir dijital varlığa yatırım yapmayı düşünüyorsanız, kripto para birimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edin…

Blockchain: kripto para birimlerinin dayandığı teknoloji

Kripto para birimleri, işlemlerin güvenilirliğini, güvenliğini ve şeffaflığını garanti etmek için blok zinciri adı verilen temel bir teknolojiye güvenir.

Bilgisayar ağı düğümleri arasında dağıtılmış bir veritabanı, blok zinciri olarak bilinen şeydir. Başka bir deyişle, yüzlerce veya binlerce bilgisayar arasında yayılan bilgileri depolamak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, her ağ katılımcısı için veritabanının bir kopyası mevcuttur. Bu kopya eş zamanlı olarak güncellenir.

Blockchain, bilgilerin tablolar halinde düzenlendiği standart bir veritabanının aksine, verilerin bloklar şeklinde depolanmasını sağlar. Bilgi bloklar halinde gruplandırılmıştır. Blok, tamamlandıktan sonra bir önceki bloğa eklenir, bir bilgisayar koduyla mühürlenir ve blok zinciri adı verilir. Bu veri tabanı, bilgilerin düzenlenme ve kaydedilme şekli nedeniyle aşılmazdır. Sonuç olarak, bu teknoloji, kripto para birimi ile temsil edilen dijital biçimde servet alışverişini sağlar.

Blok zinciri açık ve görülebilirdir. Başka bir deyişle, daha önce gerçekleşmiş ağ işlemlerini herkes görebilir. Aslında, veritabanının bir kopyası her düğümün (katılımcının) bilgisayarında depolanır ve tüm işlemlerin geçmişine erişmeyi mümkün kılar. Çoğu zaman, blok zincirler açık kaynak koduna sahiptir. Bu nedenle, herkes ona danışmakta ve ayarlamalar yapmakta özgürdür.

Blockchain’i korumak için iki yaklaşım vardır. Herkesin önceden kurulmuş olduğu gibi veritabanının bir kopyası vardır, bu nedenle hiçbir ağ katılımcısı, diğerleri fark etmeden veritabanında değişiklik yapamaz. Bir hash fonksiyonunun her bloğu kapatması, blok zincirine başka bir güvenlik katmanı ekler.

Söz konusu bloğu bu şekilde değiştirmek için, aşırı miktarda bilgisayar kaynağı tüketecek olan blok zincirinin kopyalarının %51’inin eş zamanlı olarak değiştirilmesi gerekecektir. Sonuç olarak, herkes blok zincirinde depolanan verilere bakabilir ama bu veriler değiştirilemez.

Blockchain teknolojisinin ademi merkeziyetçilik, şeffaflık ve güvenlik sağlama yeteneği sayesinde dijital para birimleri daha hızlı gelişmiştir.

Şu anda 10.000’den fazla kripto para birimi olmasına rağmen, Bitcoin en eski ve en önemli olanıdır. 

Blockchain teknolojisi, dijital para birimleri olan kripto para birimleri tarafından işlem güvenliği, şeffaflık ve güvenilirlik sağlamak için kullanılır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

1. Bir pazar veya platform seçin

İnternette bu günlerde sıkça sorulan bir soru “Nereden kripto satın alabilirim?” şeklindedir. Böyle bir eylemi gerçekleştirmenize izin veren (ve az çok güvenilir) birkaç hizmetin mevcut olduğu kabul edilmelidir. 

İşinizde size yardımcı olmak ve daha da önemlisi, güvenli ve düzenlenmiş platformlara yatırım yapabilmeniz için size en iyi iki kripto para ticaret platformunun bir sunumunu sunuyoruz.

Kripto para birimlerini doğrudan eToro aracılığıyla edinebilirsiniz çünkü kırktan fazla farklı kripto para birimi, nispeten makul ücretler ve sezgisel bir kullanıcı arayüzü (yeni başlayanlar için ideal) sunuyor. Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde eToro mobil uygulamasıyla herhangi bir varlığın ticaretini yapabilirsiniz.

İşlevsellik söz konusu olduğunda, platform, CFD (fark sözleşmesi) işlemlerinden yararlanma, sosyal ticarette bulunma ve hatta kopya ticareti yapma (başka bir tüccarın eylemlerini takip etmekten oluşan uygulama) ile bir liderdir. EToro’daki her şey, beceri seviyesinden bağımsız olarak herkesin kripto para birimleri satın alabilmesi ve takas edebilmesi için ayarlanmıştır.

Tüm bunlar sizi kripto para satın almak için bu platformu kullanmaya ikna etmeye yettiyse, bir şey daha olduğunu duymaktan memnun olacaksınız. eToro’ya para yatırmanın çeşitli yolları vardır. Kredi kartları, banka havaleleri, PayPal, Skrill ve Neteller buna örnektir.

Kripto para birimleri satın almak istiyorsanız Binance, eToro’ya harika bir alternatiftir.

EToro’ya göre ana avantajı, kripto para birimleri satın alma ve (belirli blok zincirleriyle meşgul olmak için) başka bir elektronik cüzdana aktarma yeteneğidir.

Yine de dikkatli olun, çünkü bu, gelişmiş bir platformun kullanımını ve harici depolama sağlanmasını gerektiren başka bir karmaşıklık derecesi ekler. 

2. Kripto para borsasında bir profil açın.

Bitcoin satın alma ve ticaret platformları, birkaç yıl öncesine kadar kullanıcıların kimliklerini doğrulamadı. Bu, düzenleyici standartların sıkılaştırılmasının bir sonucu olarak son aylarda önemli ölçüde değişti. Kara para aklamayı durdurmak için neredeyse tüm platformlar, tüketicileri için bir kimlik doğrulama sistemi kurdu. Bunu başarmak için çok sayıda belge göndermeniz gerekir.

En saygın ve güvenli sağlayıcıları kullanarak kripto para birimi satın almak için bu adımı tamamlamanız gerekir. Bugün hiçbir web sitesi para yatırmak istiyorsanız bu adımdan sizi kurtaramaz. Hepsi bir saklama bankası ile bağlantılıdır, bu nedenle sizden mevduat kabul etmek için hakkınızdaki bilgileri bilmeleri gerekir.

3. Hesabınıza para ekleyin.

Kripto para birimi satın almayı seçtiğiniz platforma bağlı olarak, para yatırmak için az veya çok seçeneğiniz olacaktır.

Bu noktada eToro hala en çok kazandıran platform. Kredi kartı (Visa, MasterCard, vb.), PayPal, SEPA transferi, Neteller, Skrill veya başka bir ödeme yöntemi ile para yatırabilirsiniz. Desteklenen yöntemler, işlem süresi ve maksimum depozito hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğrudan eToro web sitesine gidebilirsiniz.

EToro hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Para Yatır”a tıklamanız ve ardından istediğiniz para yatırma miktarını ve para birimini girmeniz yeterlidir. Her şey oldukça güzel bir şekilde yapılmış ve platform, orada kullanımı en kolay olanlardan biri. Bu, yeni başlayanlar için en uygun erişim olacaktır.

Başka bir platform kullanarak kripto para birimi satın almaya karar verirseniz, prosedürün aslında değişmeyeceğini unutmamak önemlidir. Daha önce belirtildiği gibi, tek dezavantajı, şüphesiz eToro’dakinden daha az para yatırma seçeneği olacak. Diğer bazı platformlardan farklı olarak eToro’nun Avrupa’da düzenlemelere tabi olduğunu da unutmamalıyız. Bu rahatlatıcı bir gözlemdir.

4. Seçtiğiniz kriptoyu satın alın

Uzun vadeli yatırım yapmak istiyor musunuz? Bu durumda, gözünüze çarpan herhangi bir kripto para birimini satın almak ve daha sonra saklamak tercih edilir.

Daha önce belirtildiği gibi, bunu tamamlamak için Binance borsasını kullanmanızı öneririz. Makul oranlarda ücretlendirmenin yanı sıra çok çeşitli dijital içeriğe erişim sağlar. Bunu söyledikten sonra, eToro, aslında bir kripto para birimine sahip olmamanız, aksine performansını yakından taklit eden bir finansal ürüne sahip olmanız dışında, hemen hemen aynı şeyi sağlar. Her ikisi de nihayetinde sizi satın alınan kripto para biriminin maliyetine maruz bırakacaktır.

5. Kripto para ticareti yapın.

Kripto para yatırımlarınızı uzun vadede tutmak istemiyor musunuz? Aktif kripto para birimi ticaretine katılmayı tercih ediyor musunuz? Birçok kişi ticaret yapmayı tercih eder çünkü önemli ölçüde daha büyük kazançlar ve daha hızlı sonuçlar olasılıdır. Yine, bu tür yöntemle ilişkili riskler olduğundan dikkatli olun.

Kripto para birimi ticaret platformunuz olarak eToro’yu kullanmanızı öneririz. Bir düzineden fazla hizmeti test ettikten sonra, bu hizmet, kullanıcı arayüzü, ticaret yetenekleri, maliyetler ve varlık seçimi açısından beklentilerimizi sürekli olarak aştı. Genel halk buna en kolay şekilde ulaşabilir.

6. Bir kripto para depolama çözümü seçin.

Satın almak için adım adım kılavuzumuzu kullandıysanız, bir kripto para birimini nasıl güvenli bir şekilde tutacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Bitcoinleri eToro’dan mı yoksa Binance’den mi satın aldığınız sizi ilgilendirir.

Aşağıdakiler dahil, yatırımınızı korumanın ve saklamanın çeşitli yolları vardır:

Bu senaryoda, kripto paranızı kullandığınız borsanın cüzdanlarında bırakmaktan başka yapacak bir şeyiniz yok. Borsaların saldırıya uğradığı ve paranızı riske attığı durumlar oldu. Binance, 2019’da saldırıya uğradı; 40 milyon dolarlık kripto para kaybedildi. 2018’de dolandırıcılar CoinCheck’ten 584 milyon dolar çaldı. Maalesef bu tür hikayeleri çok duyduk.

Çevrimiçi depolamaya sahip cüzdanlar, çevrimiçi olarak çalışmak için yazılıma veya tarayıcı uzantılarına ihtiyaç duyar. İnanılmaz derecede faydalı olmalarına rağmen, internete bağlı oldukları için hırsızlık veya dolandırıcılık riski hala çok önemlidir.

Soğuk cüzdanlar (cold wallet) olarak da bilinen çevrimdışı cüzdanlar, internete bağlı olmadıkları için kripto para birimi tutmak için daha güvenlidir. Genellikle harici bir sabit sürücü veya USB anahtarı gibi harici bir aygıt biçimini alırlar.

Depolama gereksinimlerinizi ve beklentilerinizi belirlemekten siz sorumlusunuz. Önerilen çözümlerin her biri onlar için işe yaramaz. Her halükarda, yatırım yapmayı planlıyorsanız, soğuk bir cüzdanda büyük miktarda nakit bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız Binance borsasını kullanmanızı öneririz.

2023'de Hangi Kriptoyu Satın Almalısınız?

Birçok tüketici şu anda hangi kripto para birimini satın alacağından emin değil. Sonraki satırlar, sizi daha önce uyardığımız için hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce, kendi görüşünüzü oluşturmak için zaman ayırın; çevrimiçi şarlatanların önerilerini dikkate almayın. Acemiyseniz, genellikle en büyük 20 kripto para birimine odaklanmanızı öneririz.

Hangi kripto para birimini satın alacağınızı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki birimleri takip edebilirsiniz:

 • Bitcoin (BTC)
 • Terra (LUNA)
 • Ether (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • Polkadot (DOT)
 • Uniswap (UNI)
 • Avalanche (AVAX)
 • Ripple (XRP)
 • Chain link (LINK)
 • Solana (SOL)
 • Cardano (ADA)

Bunlar, şu anda piyasadaki en yüksek kapitalizasyonlar ve güvenli değerler arasındadır. Bununla birlikte, tüm yatırımlar bir dereceye kadar risk taşır. Her durumda çok fazla oynaklığa maruz kalacaksınız. Ve daha az bilinen ve daha küçük sermayeli alt coinlere yatırım yapmayı seçerseniz, bu ifade özellikle daha doğru olacaktır. Kripto para satın almanın risk taşıdığı konusunda önceden uyarıldınız.

Kripto Para İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • En iyi kripto para borsası nedir?

  Binance, dijital para birimi satın almak, satmak ve depolamak için en iyi kripto para borsasıdır. Uluslararası platform, size BTC, ETH ve hatta diğer kripto para birimlerine yatırım yapma seçeneği sunan en geniş kripto varlık seçimini sunar. Binance kullanmanın avantajı, kripto para birimlerinizi orada da satın alabilmeniz, satabilmeniz ve depolayabilmenizdir.

  Kripto para birimleri akıllıca bir finansal karar mıdır?

  Borsa, emlak ve diğer yatırım araçlarına benzer şekilde, kripto para birimleri satın almak ve ticareti yapmak da harika bir şeydir… Lakin böyle bir yatırımın getirdiği tehlikelerin de bilincinde olmalısınız. Kripto para piyasası hala gelişiyor ve maalesef hala çok istikrarsız. Bu nedenle dikkatli olmalı, kendi çalışmanızı yapmak için zaman ayırmalı ve ardından güvendiğiniz kripto para birimini satın almalısınız.

  Hangi kripto para ticaret platformu en iyisidir?

  Amacınız kripto para birimlerini satın almak ve saklamak yerine aktif olarak ticaret yapmaksa, eToro platformunu seçin. Bize göre, dijital varlık ticareti yapmak için idealidir. Kapsamlı ancak kullanımı basit bir arayüze erişiminiz olacak. Aslında kripto para birimine sahip olmasanız da cüzdanınız performansını izleyecektir.

  PayPal kullanarak nasıl kripto para satın alabilirim?

  PayPal hesabınızla kripto para satın almak ve ticaret yapmak için ideal yöntem yine de eToro gibi bir web sitesini kullanmaktır. İkinci seçenek, PayPal hesabınızdan eToro’ya para aktarmanıza olanak tanır. Paranız hemen geldikten sonra seçtiğiniz kripto para birimini satın alabilirsiniz. Neden başka bir platform veya borsa yerine eToro, çünkü PayPal mevduatını destekler.

Kripto Para ve Daha Fazlası Hakkında Bilgiye Ulaşmak İçin eHesApp!

Kripto para ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için çözümler sayfamıza göz atabilirsiniz.