Açık Bankacılık Örnekleri Nelerdir?

Müşteriler, EhesApp gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanarak hesaplarını yönetebilir ve işlem gerçekleştirebilir. Bankacılık sektöründe güvenli birlikte çalışabilirlik, açık bankacılığın düzenleyici, işbirlikçi ve rekabetçi doğasıyla mümkün olmaktadır. Bununla birlikte, değiş tokuş edilen bankacılık verilerinin avantajlı ve dezavantajlı etkileri olabilir. Bu yazıda, açık bankacılığın pratikte nasıl çalıştığını inceleyeceğiz ve kullanımlarına dair birkaç örnek vereceğiz..

Açık Bankacılık Nedir?

Açık bankacılık, bankaların ve finansal düzenlemeye tabi diğer kurumların müşterilerinin finansal bilgilerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. API'lerin veya uygulama programlama arayüzlerinin kullanılması veri alışverişini kolaylaştırır. Bu bilgisayar programları grubu, farklı bankalar ve finansal hizmetler arasındaki iletişimi kolaylaştırır.

Amaç, mevcut özellikleri geliştirmek ve maliyetleri azaltabilecek veya geliri artırabilecek yeni özellikler oluşturmaktır. Hepsinin çeşitli finansal ürünlerle bağlantısı vardır. Özünde, müşterilerin daha çeşitli tedarikçilerden daha geniş bir finansal hizmet yelpazesine daha kolay erişmelerini sağlar. Sonuç olarak çok sayıda fintech yükseldi ve yerleşik finans sektörü de açık bankacılık için yeni kullanım örnekleri sağlıyor. Müşteriler bundan büyük fayda sağlıyor. Örneğin, tüm hesaplarını ve ürünlerini tek bir arayüzde birleştirmelerine olanak tanıyarak, onlara finansal bir genel bakış sağlar ve hizmet sağlayıcıların kendileri için en uygun ürünleri belirlemelerine olanak tanır.

Açık Bankacılık Örnekleri

  • İngiliz bankası Barclays en iyi bilinen örnekler arasındadır. Ülkede mobil bankacılığı sunan ilk banka olarak, müşterilerin birinci taraf yazılımlarını kullanmalarına gerek kalmadan diğer finansal kurumlardaki açık hesaplarına erişmelerini sağladı. Tüketiciler, şirketin bilgi paylaşım uygulamaları sayesinde Barclays'ten edindikleri bilgileri üçüncü taraf API'ler üzerinde kullanabilirler.
  • Ormsby Street, banka bilgilerini kullanarak kredi ödemeleri talep eder, faiz hesaplar ve yatırım planları yapar. Müşterilerden gelen verileri kullanarak onlara finansal içgörüler sağlar.
  • Open Platform, başka bir gerçek dünya örneği olarak hizmet edebilir. Bu hizmet olarak bankacılık platformu, bir API kullanarak diğer işletmelerin müşterilerine finansal hizmetler sunmasını sağlar.
  • Öte yandan, teknolojiyi kullanan üçüncü şahıslar da büyüleyici hizmetler sunmaktadır. Örneğin DueDil, kullanıcının verilerini yeni yatırımlar için finansal yükümlülükleri yerine getirip getiremeyeceklerini belirlemek için kullanır. Hem araştırma hem de durum tespiti şirketleri için yararlı bir araçtır.

Açık Bankacılığın Kullanım Örnekleri

Nakit Yönetim Sistemi

Hepimizin ayrı ayrı birçok banka hesabı bulunur. Ancak tüm bu hesapların alacak/borç takibini nasıl yapabiliriz?

Her banka hesabı, üçüncü bir tarafın işlemleri okumasına izin veren açık bir API oluşturursa, tüm bu bilgiler bir mobil uygulamaya aktarılabilir. Ayrıca, kişi üçüncü tarafa izin verirse başka hesaplara para aktarabilir.

Nakit Erişimi

Banka, bize ne zaman kredi kartı ve kredi verdiğinde bundan ücret alır. Bir de her zaman yanınızda bulundurmak ve daha da önemlisi nakit almak için ATM'lerde uzun kuyruklarda bekleme sorunu olabilir. Saatimiz veya mobil cihazımız banka kartı veya kredi kartı işlevi görecek şekilde değiştirilebilir mi? Erişildiğinde, bir uygulama veya yazılım sizden şifrenizi ister ve seçtiğiniz kartı yükler. Daha sonra kartı herhangi bir mağazada alışveriş yapmak veya bir ATM'den dokunarak nakit çekmek için kullanabilirsiniz.

Kağıtsız Çek Mevduatı

Açık bankacılık, kağıt çekleri bir okuyucu veya uygulama ile tarayarak anında dijital çeklere dönüştürme imkanı sunar.

Açık Bankacılığın Sunduğu Fırsatlar

  • Açık kaynaklı yazılım aracılığıyla hem kısıtlı hem de sınırsız bilgi paylaşımına izin veren açık veri felsefesine bağlıdır.
  • Sadece bankacılık bilgileri daha açık ve demokratik olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların verilerini paylaşmayı daha basit bulmaları sonucunda uluslararası piyasalara ve krediye erişim de daha basit hale getirilebilir.
  • Borç verme süreçlerini basitleştirebilecek yeni seçenekler, tüketici harcamalarına dayalı olarak gelecekteki olayları tahmin etmek için yapay zekayı kullanan araçlar, otomatik bir muhasebe uygulaması ve daha fazlası, olası yeni çözümlerden yalnızca birkaçıdır.
  • Bankalara ait olmayan ve bu verileri kullanan uygulamalar geliştiriyor olabilir. Açık bankacılıktan önce, banka, finansal veriler üzerinde kontrole sahip olduğu için müşteriye hizmet sağlayabilen tek varlıktı. Şimdi, yaratıcı bir hizmet sunan herhangi bir girişim bunu birkaç tıklamayla yapabilir.