Yeni Regülasyonla Birlikte Açık Bankacılık Süreçleri Nasıl Etkilendi?

Türkiye'de 2013 yılında yürürlüğe giren "6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun" ile başlayan Açık Bankacılık süreci, bir dizi düzenlemeyle gelişimini sürdürmektedir. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanan ve işletmelere sunulan Açık Bankacılık, 2022 yılında önemli bir dönüm noktasına ulaşmıştır.

Bu dönüm noktası, Açık Bankacılık sürecinde önemli değişikliklere ve yeniliklere işaret etmektedir. Yapılan düzenlemeler ve geliştirmeler, Açık Bankacılık'ın daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Açık Bankacılık sürecindeki yeni düzenlemeler, bankacılık sektöründe daha fazla ürün ve hizmetin sunulmasını desteklemektedir. Artık müşteriler, bankalar arası hesap transferlerini, farklı bankalardaki hesaplarını tek bir platform üzerinden görüntüleyebilme imkanını elde etmiştir. Bu sayede, her banka için ayrı uygulama veya hesap bilgisi hatırlama zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

Ayrıca, Açık Bankacılık ile birlikte finans odaklı olmayan şirketlerin de sektöre girişi kolaylaşmıştır. Fintek şirketlerinin yanı sıra telekomünikasyon, e-ticaret ve teknoloji şirketleri gibi farklı sektörlerden şirketler, Açık Bankacılık platformlarına entegre olarak bankacılık hizmetleri sunabilmektedir. Bu durum, müşterilere daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunulmasını sağlamaktadır.

Açık Bankacılık'ın yeni döneminde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından kurgulanan "Geçit" Açık Bankacılık modeli, kapsayıcılığı artırmaktadır. Bu model, işletmelerin ve bireysel tüketicilerin verilerinin demokratikleşmesini destekleyerek, farklı platformlar arasında iş birliğini teşvik etmektedir. Bu sayede, müşteriler kendi verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurken, bankacılık hizmetlerine erişim sağlayabilecekleri platform sayısı ve hizmet çeşitliliği artmaktadır.

Açık Bankacılık Nedir?

Açık Bankacılık, 2020 yılından itibaren işletmelerin banka hesaplarını tek bir platform üzerinden yönetebilmelerini sağlayan bir sistemdir. API bankacılığı olarak da bilinen Açık Bankacılık, bankalar ve müşteriler arasında üçüncü taraf yazılımların devreye girmesine olanak tanır. Bu sayede müşteriler, bankacılık verilerini güvenli bir şekilde üçüncü taraf fintek platformları üzerinden paylaşabilirler. Ticari banka hesapları 2020 yılından itibaren, bireysel müşterilerin ise 2022 Aralık döneminden itibaren Açık Bankacılık sayesinde farklı banka hesaplarını başka bir platform üzerinden yönetebilir hale gelmiştir.

Açık Bankacılığın Yeni Dönemindeki Değişiklikler Neler?

2022 yılının Aralık ayında yürürlüğe giren son düzenleme, Açık Bankacılık açısından önemli değişikliklere yol açmıştır ve bireysel bankacılık müşterilerine sunulmuştur. Bu düzenleme, Açık Bankacılık ile ilişkili birçok yeni teknoloji sayesinde banka hesaplarının yanı sıra işletmelerin POS (Nokta Satış) ve doğrudan borçlandırma gibi önemli bankacılık süreçlerinin tek bir ekrandan takip edilebilmesine imkan tanımıştır. Ayrıca e-ticaret ve ödeme platformları aracılığıyla krediler, kredi kartları gibi bankacılık ürünlerinin tek bir platform üzerinden yönetilebilir hale gelmesi sağlanmıştır.

Yeni düzenlemelerle birlikte, Açık Bankacılık uygulamaları artık bireysel bankacılık müşterileri tarafından da kullanılabilmektedir. Bu durum, bankaların müşterilerinin farklı bankalardaki hesaplarını kendi uygulamaları üzerinden görüntüleyip işlem yapabilmesine olanak sağlamakta ve finans odaklı olmayan telekomünikasyon, e-ticaret, teknoloji şirketleri gibi şirketlerin de sektöre girmesini kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca; 

  1. Bireysel Müşterilere Uygulanması: 2022 yılında yürürlüğe giren son düzenlemeyle birlikte Açık Bankacılık artık bireysel bankacılık müşterilerine de sunulmaktadır. Böylece herhangi bir birey, farklı bankalardaki hesaplarını tek bir banka uygulaması veya üçüncü parti bir platform üzerinden yönetebilmektedir.
  2. Tek Ekranda Hesap Yönetimi: Yeni düzenlemelerle birlikte banka müşterileri, Açık Bankacılık sayesinde farklı bankalardaki hesaplarını tek bir ekrandan görüntüleyebilmekte ve işlem yapabilmektedir. Bu, müşterilere hesaplar arasında kolaylıkla geçiş yapma ve finansal durumlarını daha iyi takip etme imkanı sağlamaktadır.
  3. Genişletilmiş Ürün ve Hizmet Seçenekleri: Açık Bankacılık'ın yeni dönemiyle birlikte banka müşterileri, sadece banka hesaplarını değil aynı zamanda POS (Nokta Satış) cihazları, doğrudan borçlandırma sistemi gibi önemli bankacılık süreçlerini de tek bir ekrandan takip edebilmektedir. Ayrıca, e-ticaret ve ödeme platformları aracılığıyla krediler, kredi kartları gibi bankacılık ürünlerini tek bir platform üzerinden yönetme imkanı da sağlanmıştır.
  4. Daha Fazla İş Birliği ve Katılımcı: Yeni düzenlemeler, finans odaklı olmayan telekomünikasyon, e-ticaret, teknoloji şirketleri gibi şirketlerin Açık Bankacılık sürecine katılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu da sektöre daha fazla iş birliği ve inovasyon getirerek müşterilere daha geniş bir hizmet yelpazesi sunulmasını sağlamaktadır.
  5. Veri Kontrolünün Artması: Açık Bankacılık'ın yeni dönemiyle birlikte banka müşterileri, kendi verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaktadır. Müşteriler, hangi verilerin paylaşılacağına karar vererek daha güvenli bir şekilde finansal işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bu değişikliklerle birlikte Açık Bankacılık, banka müşterilerine daha fazla kolaylık, çeşitlilik ve kontrol imkanı sunarak finansal deneyimlerini geliştirm

Açık Bankacılık'ta Yeni Dönem: Genişleyen Ürün ve Hizmet Seçenekleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından geliştirilen "Geçit" Açık Bankacılık modeli, yeni regülasyonlarla birlikte kapsayıcılığını artırmıştır. Bu model, işletmelerin ve bireysel tüketicilerin verilerinin demokratikleşmesini sağlayarak fintekler, bankalar ve diğer finans dışı platformlar arasında iş birliğinin gelişmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede banka müşterileri, kendi verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurken, bankacılık hizmetlerinin alınabileceği platformların çeşitliliği ve hizmetlerin sayısı da artmaktadır.

Açık Bankacılık'ın yeni döneminde, banka müşterileri hesap birleştirme işlemi sayesinde farklı bankalardaki hesaplarını tek bir banka uygulaması veya üçüncü taraf bir platform üzerinde görüntüleyebilmektedir. Bu şekilde hesaplara ilişkin analizler ve raporlar tek bir ekrandan yapılabilmekte, hesaplar arası para transferleri tek bir arayüzden gerçekleştirilebilmektedir. Böylece her banka için ayrı bir uygulama kullanma veya kullanıcı adı ve şifre bilgilerini hatırlama gibi zahmetli süreçler ortadan kalkmaktadır. Ayrıca, Açık Bankacılık referanslı yeni hizmetlerin ve teknolojilerin geliştirilmesi beklenmektedir. Bu sayede demokratikleşen veriler, diğer dijital platformlar aracılığıyla banka müşterilerinin lehine yeniden yorumlanacak ve finansal hayatın daha da kolaylaştığı günler bizi beklemektedir.

eHesAPP, açık bankacılık teknolojileri sayesinde B2B iş modelinde finansal hizmetleri yeniden tanımlıyor. Şirketlerin daha verimli ve rekabetçi olmasını sağlayan eHesAPP uygulamasından siz de yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Açık bankacılık ile ilgili daha fazla bilgi için: Açık Bankacılık Servisleri ile Neler Yapılabilir?, Açık Bankacılık Kullanmaya Nasıl Başlayabilirim?