Sanal POS Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Bağlama bağlı olarak, “sanal POS” terimi iki farklı anlama gelebilir. Bu yazıda inceleyeceğimiz en yaygın tanım şu şekildedir “Sanal pos, e-ticaret siteleri için bir ödeme yönetimi platformudur”. Aynı konsept için çevrimiçi POS, e-ticaret POS ve e-ticaret ödeme platformu dahil olmak üzere birkaç eş anlamı barındırabilir. İkinci, daha az yaygın anlam, telefon veya e-posta yoluyla bir ödeme emri aldıktan sonra müşterinin kart bilgilerini girerek ödemelerin uzaktan yapılmasını sağlayan bir araç anlamına gelir. Bu tür ödemeler MOTO (Mail Order/Telephone Order) veya manuel PAN girişi olarak bilinir ve doğrudan fiziksel bir POS veya dijital gösterge tabloları aracılığıyla yapılabilir.

Sanal POS Nedir?

Son birkaç yılda, girişimlerin yükselişi ve e-ticaretin hızlı büyümesi, şirketlerin odağını geleneksel işlemler yerine Sanal POS aracılığıyla dijital tüketici davranışına uyum sağlayarak çevrimiçi ödeme deneyimini geliştirmeye kaydırdı.

Müşteri deneyimi, dijital işletmeler, özellikle yeni başlayanlar için giderek daha önemli hale geldiğinden, ödeme hizmetleri daha hızlı ve daha güvenli çözümler ve tüccarlar ve tüketiciler arasında etkileşimler sağlamak için gelişmeye devam etmektedir. Bunlardan biri, kredi ve banka kartı işlemlerini basitleştirirken ek donanım ve yazılım zahmetini en aza indiren bir çözüm olan Sanal POS’tur.

Sanal bir POS (veya çevrimiçi POS), basit bir vitrin sitesini, yani şirketi ve ürünlerini veya hizmetlerini sunmaya adanmış bir web sitesini satışa adanmış bir siteye dönüştüren hayati bir araçtır. Kendi web sitesi veya başka bir dijital platform üzerinden, muhtemelen diğer geleneksel satış kanallarının yanı sıra ürün veya hizmet satmak isteyen herkes için gerekli bir hizmettir.

Çevrimiçi POS, geleneksel çevrimdışı ödeme araçlarına göre çeşitli avantajlara sahiptir ve bu da onu daha çok yönlü hale getirir:

Birden Fazla Ödeme Yöntemiyle Daha Fazla Teklif

Bugün dijital platformlarda satış yapmak, müşterilerinize çok sayıda ödeme seçeneği ve daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmak anlamına geliyor. Fiziksel poslar için mevcut kartlara bazı dijital alternatifler olsa da, Alipay ve WeChat Pay sayesinde fırsatlar çevrimiçi olarak çoğalıyor. Dünya çapında yaygın olarak kullanılan yüzlerce alternatif ödeme yöntemi vardır ve bunlar ya belirli ülkelerde yaygın hale geldikleri (örneğin, Çinli müşteriler için Unionpay) ya da daha uyumlu oldukları için geleneksel yöntemlere göre giderek daha fazla tercih edilmektedir. 

Bakıma Gerek Yoktur ve Kusuru Bulunmaz.

Geleneksel fiziksel POS, yanlışlıkla düşürülse bile kolayca kırılabilen bir cihazdır ve çoğu durumda, terminali onarması ve hatta değiştirmesi için bir teknisyene ihtiyaç duyulur. Fiziksel bir cihaz olmadığı için sanal POS arızalanamaz ve bakımı merkezi olarak yapılır ve mağazada fiziksel bakım için bekleme ihtiyacı ortadan kalkar. Sanal bir POS tüm ödeme gereksinimlerine hızlı bir şekilde yanıt verebilmek için sürekli güncellenmekte, yeni işlevlerle desteklenmekte ve geliştirilmektedir.

Uzaktan Ödeme Yönetimi

Dijital platformların avantajlarından biri de, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan erişilebilir olmalarıdır. Uzun bir süredir alışveriş deneyimleri, mağazaların ve e-ticaretin ayırt edici özelliklerini kaybediyor ve tüketicinin mağazalar, totemler ve kiosklar gibi fiziksel temas noktaları ile dijital arasında hızla hareket edebilmeyi umduğu bir müşteri yolculuğunda birleşiyor. E-ticaret siteleri, uygulamalar ve çevrimiçi kataloglar gibi temas noktaları. Sanal POS, müşterinin mağazada fiziksel varlığını gerektirmemesi gibi büyük bir avantaja sahiptir. Müşteriler, özellikle mevcut iklimde, giderek daha fazla çevrimdışı ve çevrimiçi dünyaların faydalarını birleştiren bir alışveriş deneyimi arıyorlar.

Sanal POS, müşterinin mağazada fiziksel varlığını gerektirmemesi gibi büyük bir avantaja sahiptir. E-tahsilatın sağladığı avantajların hepsini öğrenmek isterseniz E-Tahsilat Nedir? sayfası ilgilnizi çekecektir.

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Kullanıcı, hizmeti talep edip etkinleştirdikten sonra ödeme ağ geçidini (platform) web sitesine bağlar. Bunu başarmak için, hizmeti kimin sağladığına ve web sitesinin nasıl oluşturulduğuna bağlı olarak değişebilen çeşitli yöntemler vardır. Bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) ile geliştirilmiş sitelere bağlanmayı basitleştirmek için teknik belgeler ve eklentiler sıklıkla kullanıma sunulur.

Artık ödeme almak için her şey hazır. Müşteri, üye işyerinin E-ticaret sitesinden, uygulamasından veya bir e-posta adresinden ödeme düğmesine tıklar ve seçilen platforma bağlı olarak üye işyeri tarafından az veya çok özelleştirilmiş, ödeme bilgilerini ve alanlarını içeren bir sayfaya yönlendirilir. kart detaylarını veya tercih ettiğiniz ödeme sistemiyle ilgili bilgileri girmek için.

Örneğin, bir kredi kartı alımı onaylandığında, finansal işlemi yapabilecek gibi görünen banka (Alıcı) aracılığıyla kartı veren ticari bankaya (ihraççı) ulaşan bir veri akışı başlar.

Ödeme aracının kapasitesi ve geçerliliği gibi bir dizi unsuru doğruladıktan sonra, İhraççı bir onay veya ret ile yanıt verir. Bu yanıt, bir öncekiyle aynı akışı takip eder ve birkaç saniye içinde alıcıya gösterilir.

Fiziksel bir cihaz olmadığı için sanal POS arızalanamaz ve bakımı merkezi olarak yapılır

Sanal Pos Hizmeti Nasıl Alınır?

E-ticaret sitelerinin sanal pos hizmeti alması ve müşterilerine sunması için iki seçenek bulunur. Birincisi, doğrudan bankalardan alınabilen sanal para birimi, ikincisi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın lisans verdiği ödeme şirketleridir. 

Sanal pos uygulaması için aşağıdaki bilgiler istenir:

  • Kimlik kartı örneği
  • Vergi sertifikası
  • İmza sirküleri
  • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi

Yukarıdaki bilgiler bankalarda sanal pos başvurularında istenen belgelerdir. Ancak bazı bankalar farklı belgeler talep edebilir. Sonuç olarak, banka şubesi ile birebir görüşme, istenen belgeler hakkında en detaylı bilgiyi sağlayabilir. Başvurunun alınmasının ardından banka, başvuruyu değerlendirecek ve gerekli incelemeleri yapacaktır. Sanal ödeme sisteminiz aktif hale getirilecek ve uygun görülmesi halinde gerekli bilgiler tarafınıza iletilecektir.

Tüm banka hesapları tek ekranda!

Banka entegrasyonuna ilişkin sağladığımız çözümler ile tüm banka ve hesap hareketlerinizi tek ekran üzerinden anlık görüntüleyebilirsiniz.