3D Secure Nedir, Önemi Nedir?

Daha önce çevrimiçi alışveriş yaptıysanız, muhtemelen “3D Secure” terimiyle de karşılaşmışsınızdır. Peki, 3D Secure nedir? 3D Secure, çevrimiçi kredi ve banka kartı işlemleri için ek bir güvenlik katmanıdır. E-ticarette dolandırıcılık riskini azaltmak için Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiştir.

3D Secure özellikli bir kartla alışveriş yaptığınızda, bir kerelik şifre (OTP) veya başka bir doğrulama kodu girmeniz istenecektir. Bu kod bankanız tarafından oluşturulur ve her işlem için benzersizdir. 3D Secure işlemi, çevrimiçi işlemlere ekstra bir güvenlik katmanı ekleyerek dolandırıcıların kart bilgilerinizi kullanmasını zorlaştırır. Ayrıca yetkisiz işlemler durumunda sizi sorumluluktan korur. Bu nedenle, çevrimiçi alışveriş yaparken ekstra bir koruma katmanı arıyorsanız kartınızın 3D Secure özellikli olduğundan emin olun.

3D Secure Nedir?

3D Secure, VISA® şirketinin kredi ve banka kartlarında güvenliği artırmaya yönelik bir girişimidir. Ayrıca, 3D Secure programına katılmak için bankaların uyması gereken bir dizi yönergedir. Program yönergeleri, kullanıcıların kartlarını bir mağazada kullanmadan önce üç dakika beklemelerini ve tüm yeni kart düzenlemeleri için dijital kart okuyucularını zorunlu kılmayı içerir. Tüm bu güvenliğin bir bedeli vardır; yeni kartlar, yüksek güvenlik standartları nedeniyle normalden daha pahalıdır.

3D Secure, bir şey yaratırken üç boyut-derinlik, genişlik ve yükseklik- kavramını temel alır. Dünyadaki her şeyin en az üç boyutu vardır ve bu nedenle üç boyutlu olduğu söylenir. Kartınızı kullanabilmeniz için mağazaların kabul edilebilir bir güvenlik düzeyine sahip olması gerekir. Örneğin bir banka 3D Secure’a katılmak istiyorsa VISA şirketinin yönergelerine uymak zorundadır. Bunun için satış noktalarına dijital kart okuyucular kurmalı ve kart verilerini depolamak için güvenli bir veri tabanı oluşturmalıdırlar.

Kullanıcılar, bir kart oluşturduktan sonra, kartı katılımcı satış noktalarında kullanmadan önce üç dakika beklemelidir. Bu, mağazalara dijital kart okuyucuları kurmak ve 3D Secure veritabanlarını oluşturmak için zaman verir. Amaç, maksimum güvenlik için her kartın bu veritabanına göre doğrulanmasıdır. Bu tamamlandığında, kullanıcılar gecikmeden alışverişe gidebilirler, ancak alışverişlerinde ekstra güvenle. Ayrıca, mağazaların mal fiyatlarını enflasyonun dayattığı fiyat artışlarını karşılayacak şekilde ayarlamaya zamanları olacak.

Tüm kartların yeni kartlar kadar pahalı olması gerekmez! 3D Secure’a göre, program dışından kart satın alarak programı dolaşmak mümkündür. 3D Secure programının dışındaki bir satıcı, güvenli olmayan bir kart satın alabilir ve kartı güvenli bir kart gibi çalışacak şekilde değiştirebilir. Örneğin, bir satıcı ek veri yakalama noktaları ekleyebilir veya mevcut bir karttaki manyetik şeridi bir dijital okuyucu ile değiştirebilir. Değiştirilen kart daha sonra yenisi gibi çalışır – ancak satıcı için herhangi bir ek maliyet olmadan.

Temel olarak, 3D Secure, onaylı dijital kart okuyucuları olan katılımcı satış noktalarında kullanıldığında kartları daha güvenli hale getiren bir VISA® girişimidir. Programın dışından birinin mevcut bir kartı, herhangi bir ek maliyet olmaksızın güvenli bir kart gibi çalışacak şekilde değiştirmesi de mümkündür. Bu, herkesin program dışından hurdaya ayrılmış kartlar satın alarak 3D Secure ile ilişkili yüksek maliyetleri aşabileceği anlamına gelir!

3D Secure, VISA® şirketinin kredi ve banka kartlarında güvenliği artırmaya yönelik bir girişimidir.

Neden 3D Secure Kullanılmalıdır?

Verified by Visa, MasterCard SecureCode veya American ExpressSafeKey olarak da bilinen 3D Secure, çevrimiçi kredi ve banka kartı işlemlerine ekstra bir koruma katmanı ekleyen bir güvenlik protokolüdür.

3D Secure kullanan bir web sitesine kart bilgilerinizi girdiğinizde, kartınızı veren kuruluşun web sitesine yönlendirileceksiniz ve burada tek seferlik bir kod veya şifre girmeniz istenecektir. Bu kod, kartınızı veren kuruluş tarafından oluşturulur ve size özeldir, bu nedenle kartınızı yalnızca sizin çevrimiçi olarak kullanabilmenizi sağlamaya yardımcı olur.

Çevrimiçi alışveriş yaparken 3D Secure kullanmanız için birkaç neden vardır:

  1. Kartınızı dolandırıcılığa karşı korumaya yardımcı olur.
  2. Kullanımı kolaydır.
  3. Kullanımı ücretsizdir.

3D Secure Nasıl Kullanılır?

3D Secure’u kullanmak kolaydır; “Verified by Visa”, “MasterCard SecureCode” veya “American Express Safe” olup olmadığına bakın.

Tüm banka hesapları tek ekranda!

Banka entegrasyonuna ilişkin sağladığımız çözümler ile tüm banka ve hesap hareketlerinizi tek ekran üzerinden anlık görüntüleyebilirsiniz.